Square Co., Ltd.
Executive Producer Hironobu Sakaguchi
Director Yoshinori Kitase
Music Composer Nobuo Uematsu
Main Programmer Ken Narita
Battle System Designer Hiroyuki Itou
Character Design & Battle Visual Director Tetsuya Nomura
Art Director Yusuke Naora
Scenario Writer Kazushige Nojima
Image Illustrator Yoshitaka Amano
CG Supervisor Satoshi Tsukamoto
Movie Director Motonori Sakakibara
Movie Character Director Hiroshi Kuwabara
Character Modeling Director Tomohiro Kayano
Real-Time Polygon Director Akira Fujii
Battle Effect Director Shintaro Takai
Field Data Hidetoshi Kazuka
Motion Director Tatsuya Kando
Card Game & Battle Camera Director Takayoshi Nazakato
Lead Field Designers Kenzo Kanzaki
Tetsuya <T2> Takahashi
Yukio Nakatani
Kazuyuki Ikumori
Event Script Programmer Shun Moriya
Battle Programmers Hiroshi Harata
Kentarow Yasui
Event Director Hiroki Chiba
Map Directors Takeshi Endo
Masaru Oka
World Map Director Ikuya Dobashi
Sound Programmer Minoru Akao
Sound Editor Eiji Nakamura
Square Co., Ltd - Field Section
Event Planners Junko Iriguchi
Akihiko Maeda
Yaeko Sato
Kyoko Tange
Hiroaki Hishinuma
Map Planners Ryo Tsurumaki
Tatsuya Yabuta
Kiminori Ono
Asisstant Map Planner Hiroshi Kouno
Character Programmer Kazuo Suzuki
Designers Kazushi Urata
Takeshi Okui
Kyuji Kawase
Takeshi Sanda
Ikuyo Yoshida
Hiroyuki Hoshino
Kyoko Muramatsu
Kana Yamazaki
Yukihiro Tanaguchi
Takazumi Tamahisa
Kiyomi Enomoto
Kouki Nara
Yumiko Miyahara
Tatsuhiro Okamoto
Shin Ienaka
Masaki Higuchi
Motoko Kitamura
Masaki Yasuda
Wataru Kanayama
Hideaki Fujisawa
Kimitoshi Tsumura
Shiho Tamura
Akihiro Tokunaga
Hiroki Mitsushima
Akira Iwata
Sub-Character Designer Fumi Minagawa
Real-Time Polygon Texture Artists Kazuhiro Ohkawa
Fumi Minagawa
Hirofumi Nakazawa
Daiju Komatsu
Naoki Yamada
Keiji Inoue
Nobue Morizumi
Yoshiko Nishi
2-D Motion Adviser Umanosuke Iida
Motion Designers Go Kikuchi
Koichiro Soeda
Youichi Tanaka
Mieko Kinoshita
Takehisa Yoshimura
Shinji Koide
Yoshiaka Iizuka
Kana Uchiumi
Sachiyo Watanabe
Takuya Iwasaki
Mitsuki Sato
Square Co., Ltd - Battle Section
Battle Planners Keisuke Matsuhara
Takatsugu Nazakawa
Assistant Planner Takeshi Iwabuchi
Character Model Designers Takanari Tajima
Hiromichi Morita
Hideo Kubota
Koichi Ebe
Kazumi Seki
Kouji Ida
Hiroyuki Suzuki
Tomoko Mori
Character Design Assistant Fumi Minagawa
Monster Model Designers Makoto Sowano
Tetsu Tsukamoto
Tomohiro Hasegawa
Character Texture Artist Kazuhiro Ohkawa
Monster Texture Artists Takeshi Arakawa
Masaaki Kazeno
Tatsuru Nakaza
Haruya Ishii
Background Designers Norifumi Nagaoka
Nao Okinaka
Makoto Sawano
Tetsu Tsukamoto
Tomohiro Hasegawa
Haruya Ishii
2-D Animator Kenichiro Okamoto
Motion Designers Kenji Kadonoshi
Yusuke Tanaka
Yoko Nagare
Jun Matsuyama
Reina Ikeda
Takahiro Honma
Masaki Ito
Yoshiyuki Souma
Takahiro Honma
Effect Programmers Shin-ichi Aoyama
Eichi Hasegawa
Yasunari Ohnichi
Tomoaki Yoshinobu
Effect Designers Yuko Hatae
Yoshimasa Furukawa
Square Co., Ltd - World Map Section
Programmer Masahiro Hora
Designers Masahide Tanaka
Jun-ichi Murata
Takehito Suzuki
Daijo Komatsu
Square Co., Ltd - Menu Section
Programmer Takashi Katano
Menu Design Hiroyuki Yotsuji
Square Co., Ltd - Card Game Section
Game Plan & Program Kentarow Yasui
Designer Hiroyuki Yotsuji
Square Co., Ltd - Chocobo World
Game Designer Hiroyuki Itou
Programmer Takashi Katano
Designer Hiroyuki Yotsuji
Square Co., Ltd - Mechanical Design
Designer Hideyuki Matsumoto
CG Designers Koji Kobayashi
Eiji Takahashi
Takaomi Moto
Takayuki Katagi
Square Co., Ltd - VFX & Composite
Lead Designer Hiroshi Matsuyama
Artists Masaya Suzuki
Masaharu Inoue
Hiroshi Kitakami
Hideki Kato
James Rogers
Square Co., Ltd - Movie Section
Lead Designers Hiroyuki Honda
Yoshinori Moriizumi
Yuko Akiyama
Ayako Kuroda
Akihiro Tsuchiya
Sanae Nakanishi
Hiroshi Fujiwara
Norihiro Takami
Designers Takuji Yasuda
Motohito Nasu
Tomohiko Osugi
Eisyu Takamura
Takeshi Tateishi
Kengo Takeuchi
Kohichiro Shiratori
Technical Coordinator Norihiro Takami
Character Modeling Masanori Yoshida
Kenichi Someya
Hideaki Takeda
Ken Yuasa
Eisyu Takamura
Shinya Senzaki
Takashi Yamaguchi
Motion Capture Engineer Masaharu Inoue
Motion Capture Artists Keiko Imamura
Shuntarou Furukawa
CG Programmers Motohisa Adachi
Ryusuke Sasaki
Masashi Nakata
Kengo Takeuchi
Keisuke Miyazaki
Digital Recording Engineer Keita Takagi
Production Manager Norimichi Kurosawa
Production Assistant Noriko Abe
Outside Contractor Coordinator Tatsuya Yabuta
Square Co., Ltd - Sound Section
Sound Editors Chiharu Minekawa
Yasuhiro Yamamoto
Game Sound Yoshitaka Hirota
Ryo Inakura
Kyouji Umakoshi
Recording Engineer Kenji Nagashimi
Synthesizer Programmmer Keiji Kawamori
Sound Production Manager Kensuke Matsushita
Square Co., Ltd - Management
Production Manager Akira Kashiwagi
Production Assistants Eri Morimoto
Noriko Saito
Management Staff Nobuyuki Ueda
Yuto Nara
Ichiro Hazama
Hidemi Matsuzuka
Resource Management Takeshi Masuda
Toshiyuki Moriya
Natsuki Watanabe
Square Co., Ltd - International Business Department
General Manager Yuji Shibata
Localization Director Aiko Ito
Coordination Director Tchie Tokoro
Localization Engineer Richard Honeywood
Marketing Managers Akira Kaneko
Yasuhiro Suzuki
Assistant Manager Tomomi Nishigaki
Localization Assistant Yuichi Yamada
Square Soft, Inc. - Localization Staff
Localization Management Masahiro Nakajima
Lead Translators Yutaka Sano (Lead)
Ryo Taketomi
Translators Maki Yamane
Alexander O. Smith
Editors Brian Bell
Richard Amtower
Associate Producer Aki Kozu
Square Soft, Inc. - Quality Assurance Staff
QA Manager Jonathan Williams
Asst. QA Manager Mike Givens
Lead Analyst Judah Mehler
Assistant Lead Analyst Ben Norman
Analysts Jeff Love
Justin Dorman
Mohammed A.C. Wright
Michael Christoffers
Tam Nguyen
Kelly Chun
Richard Williams
Jaime J. Bencia
Simon Son
Bennett Neale
Troy Boren
James Wong
David "Ribs" Carrillo
Derek C. Smith
Matthew B. Rhoades
Chris Manprin
Jon Mankin
Terry Stone
Sissie Chang
James Robles
Clayton Chan
QA Translators Kyoko Makino
Takahiro So
Rintaro Yoshida
Motion Capture Actors
Squall Leonhart Toshiharu Amao
Rinoa Heartilly Mayuko Aoki
Quistis Trepe Natsuko Motoyama
Selphie Tilmitt Miyuki Shimizu
Seifer Almasy Tomohide Sanada
Zell Dincht Masakazu Morita
Irvine Kinneas Ichiro Katou
Laguna Loire Akihiko Kakuma
Motion Capture Actors - Action
Squall Leonhart Masato Nakamura
Rinoa Heartilly, Selphie Tilmitt Hoshimi Asai
Seifer Almasy Tetusin Murata
Zell Dincht Kouji Chiyomori
Zell Dincht (Backflip) Houken Sonoda
Dancing Office Saito Co., Ltd. - Dancers
Choreographer Hiroyuki Kikuchi
Edea's Parade Kazuo Ohashi
Kaori Ohtsuka
Party Wataru Hirano
Yasuko Yokoyama
Support
2-D Field Design Support Limited Company KUSANAGI
Field Design & CG Support BIHOU, Inc.
Field CG Support PIXY Corporation
D.A.A.C. Corporation
Wilco Japan Inc.
OMNIBUS Japan Inc.
Field CG Support LINKS Corporation
image corporation
Digital Media Lab., Inc.
Movie Support Menfond Electronic Art and Computer Design Co, Ltd.
SHIROGUMI INC.
spice inc.
Raphael digit & studio
Movie Edition Support IMAGE STUDIO 109, INC.
Studio Gazelle, Inc. - 2-D Animation Support
2-D Field Motion Animator Akitoshi Yoshiyama
2-D Battle Motion Director Takaaki Wada
Square Co., Ltd. - Additional Staff
System Administration Yoshimasa Yamada
Shingo Niwano
Network Computing Yasunaga Kobari
Yasunori Orikasa
Masayuki Kasuya
Sachiko Machida
Quality Assurance Hiromi Masuda
Yuji Saitoh
Kenichi Miyake
Akihito Shoji
Shingo Kamata
Yuki Hasegawa
Masamichi Takano
Masaaki Ishikawa
Chiyoko Tsurunaga
"Liberi Fatali"
Music Composed by Nobuo Uematsu
Lyrics by Kazushige Nojima
Latin Translation by Taro Yamashita
Orchestrations by Shirou Hamaguchi
Conductor Katsuaki Nakatani
Soprano Komaki Miyabe
Matsue Hamauzu
Alto Chie Sasakura
Hitomi Kaga
Tenor Hirokazu Takiguchi
Jun Suzuki
Bass Katsuyuki Nakanishi
Takeshi Yamagami
Recording & Mixing Engineer Kenji Nagashima
Assistant Engineers Yasuhiro Tsurusaki
Yasuo Iijimma
Recording Coordinator Yuji Satou
Recorded at Sound City, Tokyo
"Fithos Lusec Wecos Vinosec"
Soprano Matsue Hamauzu
Ayako Okada
Alto Kyoko Arita
Chiharu Takahashi
Tenor Daisuke Hara
Toru Tabei
Bass Tomo Matsubara
Takamaru Atsuta
"Eyes On Me"
Performed by Faye Wong
Music Composed by Nobuo Uematsu
Lyrics by Kazumi Someya
Orchestrations by Shirou Hamaguchi
Synthesizer Programmer Keiji Kawamori
Recording & Mixing Engineer Kenji Nagashima
Assistant Engineer Noriko Miwa
Vocal Recording Producer Alvin Leong
Vocal Recording Engineer Simon Li
Artist Manager Katie Chang
Recording Coordinators Yuji Saitou
Naoto Echizen
Recorded at Sound City, Tokyo
AVON Recording Studios, Hong Kong, China
"Ending Theme"
Music Composed by Nobuo Uematsu
Lyrics by Kazumi Someya
Orchestrations by Shirou Hamaguchi
Conductor Koji Haijima
Performed by Faye Wong
Recording & Mixing Engineer Kenji Nagashima
Assistant Engineer Kazuhiro Koyama
Vocal Recording Producer Alvin Leong
Vocal Recording Engineer Simon Li
Artist Manager Katie Chang
Recording Coordinators Yuji Saitou
Naoto Echizen
Recorded at Sound City, Tokyo
AVON Recording Studios, Hong Kong, China
Movie Sound Effect
Movie Sound Effect Tak. Ogawa
Sound Editing Supervisors Richard Flanckrin
Bruce Richardson
Jonathan Wales
Recording Mixers Gregory H. Watkins
John Potoker
Sean Rowa
Foley Artists Joan Rowa
Kevin Bartnof
Chris Moriana
Mike Crubtree
Ellen Hener
David Jobe
Foley Mixers Eric Gotthelf
Chris Numunyon
Recordists Sandra Garcia
John Roesch
Foley Coordinator Peter Smolian
Coordinator, Sound Editor Eiji Nakamura
Recorded at Warner Bros. Studio
Warner Hollywood Studio
Grand Control Studio
Publicity
Publicity Producer Michio Okayima
Publicity Staff Katsumi Miyazaki
Rieko Katayama
Naomi Hashimoto
Yuko Takahashi
Special Thanks
Special Thanks to Izumi Kawanishi
Yoshiaki Nakayama
Kunishiro Hayashi
Tohiro Takeda
Miki Hanada
Kenji Kobayashi
Koichiro Matsumoto
Ayumu Furusho
Tomoko Kamoda
Terumasa Kodaka
Square Electronic Arts L.L.C.
Senior Customer Service Manager Rick Thompson
Assistant Customer Service Manager Fernando Bustamente
Customer Service Lead Alaine DeLeon
Customer Support Representatives Patrick Cervantes
James Dilonardo
Tony Kim
Caroline Liu
John Montes
Arthur Yang
Mark Abarca
Mark Acero
Alan DeGuzman
PR and Events Manager Lisa M. Ahern
Public Relations Associate Francine DeMore
Business Development Manager Elaine Di Iorio
Product Coordinator Beth Faust
Sales Coordinator Sean Montgomery
Media Planner Kyoko Yamashita
Assistant Product Managers Andrew Shiozaki
George Torii
Product Associates Andy Hsu
Irene Sam
Junko Shibata-Burke
Brad Varey
Product Adminstrative Assistant Mari Nishikawa
Marketing Assistant Rika Maruya
Product Manager Kenji Mimura
Vice Chairman Yoshihiro Maruyama
President Jun Iwasaki
Packaging / Manual Design Steven Wright
Beeline Group, Inc.
Special Thanks To Hideo Yotsuya
Lynn Biscoe
Beeline Group, Inc.
The Kenwood Group
Saatchi & Saatchi
C.H.E.N. PR
 
Final Fantasy VIII
News
Media
Artwork
Other